AKCJA SŁODZIAK

Wrzesień i październik w szkolnej bibliotece upłynął nadzwyczaj słodko, a to za sprawą edukacyjnego konkursu Szkolne Przygody Gangu Słodziaków, organizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Początkiem września dotarły do nas paczki – niespodzianki,  a w nich plakaty, albumy, naklejki, książki i upragnione przez wszystkich milusińskich Słodziaki z Leśnej Polany. Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego otrzymali indywidualne albumy z miejscami na podpis rodzica i naklejkę. Co prawda konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej,  jednak nasze przedszkolaki również wykazały chęć wspólnego, wieczornego czytania z rodzicami. Dzień bez naklejki dniem straconym, a wieczór bez czytania wieczorem niemożliwym i bezsennym. Jak się później okazało nawet starsze rodzeństwo polubiło Słodziaki i czytało swoim pupilom.  Zapracowani tatusiowie również włączyli się w akcję. Biblioteka pękała w szwach od natłoku małych czytelników chętnych do wypożyczenia nowej książki i otrzymania naklejki. Do pomocy przy akcji Słodziak przybyło rodzeństwo Natalka i Łukaszek, którzy już po godzinie 7 rano, zwarci i gotowi  czekali na otwarcie biblioteki. Akcja Słodziak połączyła wszystkie pokolenia i przyczyniła się do niezwykłego rozpropagowania czytelnictwa. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Głośnego Czytania panie bibliotekarki udały się na lekcje biblioteczne do każdego oddziału, aby zapoznać dzieci z historyjkami Gangu Słodziaków, autorstwa Renaty Piątkowskiej. Odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieciaki tworzyły historie, ilustracje bądź komiksy z dalszymi, szkolnymi przygodami bohaterów. Dzieci z  zainteresowaniem wysłuchały historyjek, dotyczących ich ulubieńców,  w jesiennej scenerii, przygotowanej specjalnie na powitanie gości z Leśnej Polany. Nie zabrakło efektów akustycznych, które zaaranżowali uczniowie. Prócz komiksów powstały także krótkie filmiki, dzięki którym mamy zapis dźwięków naśladujących książkowych  bohaterów.
Wychowankowie pani Bogusi Witaszek, każdą wolną chwilę w szkole spędzają na czytaniu, zajęciach plastycznych oraz dziennikarskich (nie bez powodu otrzymali przydomek „Dziennikarze”). Prace nad wspólnie wydawaną gazetą „Pod Muchomorkiem”  ułatwiły Im współpracę przy tworzeniu dalszych historii Gangu Słodziaków, czego efektem jest wspólne dzieło plastyczno-literackie. Powstało wiele cudnych prac plastycznych z leśnymi postaciami w roli głównej.
Biblioteczny team pragnie pod koniec października podsumować i  rozdać maskotki oraz otrzymane od organizatora książki dla najchętniej i najliczniej zaangażowanej w akcję klasy bądź oddziału przedszkolnego.
Miesiąc spędzony ze Słodziakami był wyjątkowym czasem, który okazał się  satysfakcjonujący także dla bibliotecznego teamu i zaowocował w nowe doświadczenia i pomysły. Przyniósł wiele pozytywnych emocji i energii do dalszej pracy, pomimo jesiennej pluchy na dworze.