EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

– Pograjmy razem w karty? – Na lekcji!? A właściwie, dlaczego nie?

W ten sposób w piątkowe popołudnie 27 września świętowaliśmy wspólnie z uczniami klas ósmych Europejski Dzień Języków. Tym samym rozpoczęłyśmy również innowację pedagogiczną w Naszej Szkole pt.: „Dubistdran! / Teraz twoja kolej!” nastawionej na utrwalane i rozwijanie sprawności językowych podczas grania w rożnego rodzaju gry. 

Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia krótkiego filmu pt. „Why do you love a language? Dlaczego kochasz swój język?” Film dostępny jest na stronie https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspxu

Nasi uczniowie chyba nie mieli okazji do zastanowienia się nad tym, za co kochają swój język ojczysty, ponieważ trudno było im sformułować odpowiedź na to pytanie. Poznali za to powody Hiszpanów, Anglików, Francuzów i innych narodowości, dlaczego oni kochają swoje języki.

Następnie zaprosiłyśmy uczniów do grania. Zaproponowałyśmy kilka gier karcianych jak: UNO, Dobble w różnych wersjach, kalambury, mrówki, memory. Uczniowie grali w 3- lub 5-osobowych grupach, a do komunikowania się używali oczywiście języka niemieckiego. Korzystali z przygotowanych kart, na których zebrane były potrzebne słownictwo i stosowane podczas gry zwroty. Wszyscy zwycięzcy w poszczególnych grach i rundach otrzymali słodkie nagrody. Uczniowie wyszli z lekcji uśmiechnięci i zadowoleni. Mogli oni nie tylko utrwalić poznane wiadomości jak nazwy kolorów, zwierząt, przyborów szkolnych, przedmiotów codziennego użytku czy liczb, formułować proste prośby i polecenia ale również ćwiczyć swoją pamięć, myślenie, refleks. Mogli współzawodniczyć ze sobą i po prostu dobrze się bawić. Kto powiedział, że lekcja niemieckiego musi być z podręcznikiem i przed tablicą?

 

Nauczyciele języka niemieckiego – Bogumiła Bator i Elżbieta Wijas