GMINNY KONKURS CZYTELNICZY: ORZESZKOWA kontra KONOPNICKA

Już tradycją naszej szkoły stało się, że co roku organizowany jest konkurs czytelniczy powiązany z twórczością patronki Elizy Orzeszkowej. W tym roku poszerzyliśmy zakres lektury konkursowej o twórczość jej  przyjaciółki, Marii Konopnickiej. Do rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Luszowicach. Celem konkursu była popularyzacja i promowanie twórczości autorek polskiej literatury pozytywistycznej, a także zachęcenie uczniów do sięgania po utwory patronek naszych szkół.

Po szkolnych eliminacjach, które odbyły się w listopadzie, wyłonione zostały czteroosobowe drużyny.  Radgoszcz reprezentowali: Oliwia Machnik, Milena Motyka, Martyna Woźniczka i Karol Lekarczyk. W skład drużyny z Luszowic weszli uczniowie: Martyna Chrabąszcz, Aleksandra Mędala, Bartosz Świerczek i Karol Wątroba. Konkurs odbył się 3 grudnia br. w radgoskiej szkole.

Zadaniem uczestników było przeczytać i jak najlepiej opanować zakres wiadomości
z wybranych nowel autorek: Dobra pani” , „A… B… C…”,  „Dym” i   „Nasza  szkapa” oraz ich życiorysy.

Organizatorki, czyli Joanna Gwóźdź i Olga Juras, w niekonwencjonalny sposób przygotowały i zaaranżowały konkursowe zmagania. Jury w składzie: p. Lucyna Kułaga. P. Celina Dworak
i p. Katarzyna Ryba oceniło drużyny w sześciu zróżnicowanych  konkurencjach.

Były to: losowane pytania konkursowe, krzyżówka, wykreślanka obrazująca życiorysy autorek, tajemniczy kufer z przedmiotami, definicje pojęć oraz językowe tworzenie wyrazów. Największą trudność sprawiły uczestnikom, pieczołowicie przygotowane szczegółowe pytania dotyczące treści nowel. Najciekawsza zaś okazała się konkurencja związana
z przedmiotami w tajemniczym kufrze. Były to rekwizyty związane z treścią nowel, a wśród nich: lampa naftowa, harmonijka, obwarzanek, waza, poszewka, bochen chleba, węgiel, okulary.

Dzieciaki wykazały się ogromną znajomością twórczości patronek swoich szkół,
a rywalizacja przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze. W końcu podobnie jak Orzeszkowa z Konopnicką, tak i Radgoszcz z Luszowicami przyjaźnią się, co dało się odczuć podczas konkursowych zmagań. I choć gospodarze zwyciężyli, to poziom był bardzo wyrównany.

Dzięki sponsorom: „Smyk Trans” Michał Baran, „Smyk Sprzęt II” Grzegorz Gwóźdź i „Trans Trak Wróbel”, wszyscy uczestnicy otrzymali po 2 publikacje książkowe dotyczące wątpliwości i zawiłości językowej polszczyzny autorstwa profesora Miodka, a także okolicznościowe długopisy.

Warto także nadmienić, iż dekorację wykonała pani Justyna Świętek, która na tę okazję namalowała portrety obu patronek.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. A gości zapraszamy, za rok na kolejne czytelnicze zmagania.