KROPKA Z KÓŁKIEM ZASZALAŁA. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września 2020 roku, już po raz trzeci, w Szkole Podstawowej w Radgoszczy obchodziliśmy DZIEŃ KROPKI.  Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. KROPKA opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, jednak  znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu. Podczas obchodów Dnia Kropki w naszej placówce nie mogło zabraknąć oczywiście akcentu czytelniczego, o który sumiennie dbają Panie bibliotekarki. Ten wtorkowy dzień rozpoczęliśmy od zapoznania uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów przedszkolnych, mieszczących się
w szkole,  z utworem „Kropka”.  Historia Vatshi zaciekawiła i wzruszyła najmłodszych, którzy ochoczo przystąpili do realizacji zaplanowanych działań.  W oddziałach przedszkolnych „Kółko z kropką zaszalało” tworząc wspaniałe kropkowane prace w grupach ZUCHY p. Marii Musiał oraz PRZEDSZCOOLAKI p. Lucyny Kaczmarskiej Moździerz.

Klasa 1a pod okiem pani Grażynki pięknie wyczarowała różności z kropek. Uczniowie, klasy 1b poznając literę „O” przepięknie kropkowo ozdabiali ją, tworząc wyjątkowe obrazy. Świetna okazała się także kropkowa zabawa matematyczna, w którą grali w takt muzyki pierwszoklasiści pod batutą pani Bogusi.  Wychowankowie klasy 2b wraz z panią Edytką ochoczo zaplanowali na ten dzień malowanie farbami na desce. Po wysłuchaniu historii dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości, z zapałem i wiarą w siebie tworzyli arcydzieła, które uwieczniają zdjęcia. Podobnie ten dzień świętowali uczniowie klasy 2a z panią Ulą tworząc kropkowane arcydzieła.  Klasy 3 działały matematycznie licząc zbiory kropek, dodając, mnożąc i dzieląc kropki… ze swoimi wychowawczyniami panią Małgosią i p. Anią.  Pani Juras Olga także na zajęciach języka polskiego zadbała o kropkowy akcent. Ósmoklasiści pracowali z „zakropkowanymi” środkami poetyckimi, zaś piątaki i szóstaki prezentowali JAKĄ KROPKĄ dzisiaj są.

Kropka, w tym dniu wiodła prym w naszej szkole. Chętni uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy posiadali element najważniejszy, czyli KROPKĘ.  U chłopców dominowała kropeczka na koszulach, muchach i krawatach, skarpetki w kropeczki, a nawet kropy wycięte na t-shirtach. Panie i dziewczynki miały ułatwione zadanie, gdyż kropeczki często królują w damskiej garderobie. Sukieneczki, bluzeczki, spódniczki, rajstopy, opaski,  a nawet COVID-owe maseczki.  Do wspólnej zabawy  biblioteczny team zachęcił także uczniów klas 4-8 oraz nauczycieli i pracowników, poprzez udział w szkolnej kreatywnej zabawie z kropką. Wieczór poprzedzający „zakropkowany” dzień dla pań bibliotekarek, był bardzo pracowity. Za pomocą dziurkaczy o wzorze kropki wycięły 500 kolorowych kropek.  Zadaniem każdego uczestnika było stworzenie własnej kropki, która prezentowała nastrój, zainteresowania
i pasje, albo po prostu przekazywała to co się czuje.  Z autorskich kropek powstała gazetkowa kropka. Teraz wszyscy w drodze do lub z szatni obserwują własne kropki lub odszukują kropki kolegów, by dowiedzieć się co innych interesuje. 
W tym dniu odwiedziła nas także i stworzyła własną KROPKĘ p. Agnieszka Idziak, która przebywa obecnie  na urlopie macierzyńskim.