NOC BIBLIOTEK W STYLU LAT ‘80

      Guma do żucia Turbo, Peweks, papier toaletowy na sznurku, Solidarność, kolejki, kartki żywnościowe, Lech Wałęsa, woda sodowa, Fiat 126p, rower składak marki Romet, pralka Frania, radio Kasprzak, pasta do rąk BHP, gramofon, kaseta VHS, Dziennik TV i  Jacek Federowicz, telewizor marki Rubin, saturatory, płyn Ludwik, kawa Inka, Paprykarz Szczeciński, kasza Maizena, Oranżada , Visolvit , Vibovit, papierosy Klubowe, garnki aluminiowe, Teleranek, gazeta Trybuna Ludu, …… – to skojarzenia nauczycieli ZSP w Radgoszczy związane z latami ’80 w Polsce. Taka gazetka okolicznościowa zawierająca mapę myśli i skojarzeń z latami 80 powstała na Noc Bibliotek w Radgoszczy, która w tym roku obchodzona była w budynku ZSP.  Szkoła jako współorganizator wraz z Gminną Biblioteką Publiczną zapraszała wszystkich mieszkańców gminy  do wspólnego spędzenia czasu z książką. Ale i nie tylko. Celem nocy bibliotek oprócz propagowania czytelnictwa było ukazanie innego- nowego oblicza współczesnych skarbnic książki.  Pomysł na Noc Bibliotek w stylu  lat ’80 narodził się podczas ubiegłorocznej nocy w GBP w Radgoszczy.  Jak sama nazwa mówi tej nocy  obowiązywał strój iście pochodzący bądź przypominający lata 80.
Obchody rozpoczęte zostały tradycyjnie od odczytania przez dyrektor ZSP w Radgoszczy Małgorzatę Węgiel oraz Kierownik GBP w Radgoszczy Alicję Błocho , jak w całej Polsce „Lokomotywy” Juliana Tuwima.  Następnie w nawiązaniu do inauguracyjnego wiersza obejrzeliśmy  film  – parafrazę wierszy Tuwima w reżyserii p. Agnieszki Idziak pt. „Pasażerowie Lokomotywy” , który nagrany został podczas występów teatralnych w Brzesku w 2014 r.
Po uroczystym otwarciu wspólnie oddaliśmy się lekturze powieści detektywistycznej  Martina Widmarka – „Biuro Detektywistyczne Lassiego i  Mai. Tajemnica meczu”. Zasiadając na czytelniczej kanapce  uczestnicy nocy nominowali kolejne osoby do czytania.
Po wysłuchaniu opowieści  przeszliśmy do kolejnego punktu programu jakim był pokaz mody, oceniany przez ważne w społeczności lokalnej osobistości. Wśród uczestników dominował dżins, flanela w kratę, futerkowe kamizeleczki, spodnie dzwony, legginsy, buty na koturnie i włosy „na aniołka” lub z chustką na głowie. Zwycięzcy otrzymali wyjątkową nagrodę, którą był publiczny występ laureatów – wokalny bądź retoryczny.
Po dużej dawce humoru przyszedł czas na coś dla podniebienia. Hasłem przewodnim był slogan: „Rusz z kanapką z kanapki”.  Pyszną niespodziankę zafundowały nam panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy, p. Krysia Kupiec i p. Elżbieta Powroźnik, które przygotowały dla uczestników czytelniczej akcji wiejski chleb pieczony na świeżo z ziarnami z masełkiem, serową „bryndzą” i pastą jejeczną oraz ciasto drożdżowe z rabarbarem. Niebo dla podniebienia.  Wśród przysmaków znalazły się także drożdżówki ufundowane przez Piekarnię Sokołowski oraz muffiny wykonane przez uczestniczki nocki.
Czas umiliła nam muzyka z lat ’80 chętnie przez wszystkich wykonywana. Mocno wokalnie zaangażowały się panie polonistki: Olga Juras, Maria Burzec, Renata Wilk –Krzciuk i Joanna Gwóźdź, które śpiewały swoje ulubione przeboje z tamtych lat, aż ochrypły J Swój imienniczy hit wyśpiewała także niezastąpiona pani sołtys Jolanta Motyka.
Po wyskokowych chwilach przyszedł czas na wyciszenie się przy ekranizacji filmu „Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai.  Stella Nostra. Wraz z wybiciem północy wszyscy bezpiecznie udali się do domów jak Kpociuszki z baśni  braci Grimm…  W akcji udział wzięło 78 uczestników.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej NOCY BIBLIOTEK!