OOOO RAJU!!! WYCIECZKA KLAS TRZECICH W ŚWIĘTOKRZYSKIE!

Uczniowie klas trzecich wraz ze swymi wychowawczyniami p. Grażyną Kogut i p. Bogusławą Witaszek w towarzystwie pań bibliotekarek – p. Joanny Gwóźdź i p. Barbary Leżoń, udali się 19 października 2022 roku, by zwiedzić nowe tereny województwa świętokrzyskiego.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Wizyta w województwie świętokrzyskim rozpoczęła się od Oceniki w Kompleksie Świętokrzyskim Polana  (Zagnańsk) – zespole wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków wodnych zwierząt i roślin z całego świata. Wraz z przewodnikiem podziwialiśmy  zbiornik Jezior Malawi, Szkaradnicę, czyli najbardziej jadowitą rybę na świecie, wycinki raf koralowych czy ogromne paludaria z przepiękną florą.

Kolejnym punktem były pozostałości Zamku Królewskiego w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII i XIV w. na  wzniesieniu (360 m n.p.m.) jako warownia typu wyżynnego za panowania króla Władysława Jagiełły.

Słodkim akcentem na ziemi kieleckiej była wizyta w Manufakturze Słodyczy, podczas której uczniowie poznali i zobaczyli proces tworzenia karmelu, a także samodzielnie wykonali słodkiego lizaka. Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplom Małego Karmelarza.

Wyprawę zakończyliśmy w Jaskini Raj – w wyjątkowo urokliwym miejscu, które wywołało na trzecioklasistach wrażenie. To jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową, należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie.

Niezwykły podziemny świat zauroczył zwiedzających i był pięknym zakończeniem wycieczki w rejony Gór Świętokrzyskich.