Poczytaj mi kolego

Grupa Eksperymentalny Sygnał Dobra zorganizował zajęcia „Poczytaj mi kolego!”, by przynajmniej raz w tygodniu poświęcić czas młodszym kolegom. Ich podopiecznymi stali  się dwaj chłopcy z klasy VI: Pawełek, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym oraz Faustynek, który zmaga się od wielu lat z nowotworem oka.
Członkowie ESD już wcześniej pomagali Faustynkowi, kiedy przebywał nieustannie w szpitalu, a jego rodzina wymagała wsparcia finansowego. Udało się wtedy zebrać kilka tysięcy złotych, by w ten sposób pomóc temu chłopcu. Obecnie wrócił już do szkoły, nadrabia zaległości i może cieszyć się czasem spędzonym z rówieśnikami. Uciec od szpitalnej codzienności.
Dziewczęta z ESD spotykają się w szkolnej czytelni, by podopiecznym czytać lektury szkolne, pomagać w odrabianiu lekcji lub po prostu rozwijać ich zainteresowania wertując różnego rodzaju zasoby biblioteczne.
Pawełek i Faustynek na początku podchodzili z rezerwą do starszych koleżanek, ale z czasem polubili te cotygodniowe spotkania. Teraz sami często informują, że zbliża się czas w czytelni lub że dzisiaj mogą zostać dłużej w szkole i z chęcią spędzą ten czas właśnie na wspólne czytanie.
Szczególnie ważne te zajęcia są dla Faustynka, który ma tylko jedno oko zdrowe i bardzo szybko się męczy przy samodzielnej pracy.