W MICKIEWICZOWSKIM KLIMACIE – NARODOWE CZYTANIE 2022 „BALLADY ROMANSE”

„Po co żałujesz dzikiej wietrznicy,
Która cię zwabia w te knieje,
Zawraca głowę, rzuca w tęsknicy,
I może jeszcze się śmieje?” „Świtezianka” Adam Mickiewicz

 

Początek września to czas intensywnej i wytężonej pracy nauczycieli,  jednak nie zapomnieliśmy o twórczości polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza i z lekkim opóźnieniem, przyłączyliśmy się do akcji Narodowe Czytanie 2022 –  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Szkolna Biblioteka wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Radgoszczy zaprosiła do wspólnej lektury nauczycieli wraz z małżonkami, uczniów i wszystkich, którzy przybyli na tę czytelniczą kampanię.

Z podziałem na rolę odczytaliśmy 13 września br. następujące ballady:  „Kurhanek Maryli”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „Pierwiosnek”, „Powrót taty”, „Romantyczność”, „Rybka”, „Świtezianka”, „Świteź”, „To lubię”.

Utwory Ballad i romansów napisane zostały w różnej tonacji – od poważnych po żartobliwe i taką różnorodną paletę nastrojów zaprezentowaliśmy także i my!

W poszczególne role wcielili się:

Dyrekcje SP w Radgoszczy – p. Małgorzata Węgiel oraz p. Celina Dworak wraz z małżonkiem p. Jackiem Dworakiem;

Dyrektor I LO w Dąbrowie Tarnowskiej – p. Michał Wolak wraz z małżonką Anną;

Nauczyciele:  Olga Juras, Maria Burzec wraz z mężem Eugeniuszem, Agnieszka Machnik, Agnieszka Idziak, Anna Fido, Anna Gmyr-Noga,  Justyna Bielat z mężem Wojciechem, ks. Wikariusz Jan Liszka;

Uczniowie: Julia Juras, Nikola Kulpa, Wiktoria Moskal,  Jakub Kacała, Robert Lipiński;

Absolwentka: Anna Błocho;

Bibliotekarki i Gospodynie tegoż wydarzenie: Alicja Błocho  i Joanna Gwóźdź wraz z mężem Grzegorzem.  

11 odsłona akcji Narodowe Czytanie, której patronatem jest para prezydencka dostarczyła wielu emocji i na długo zostanie w pamięci uczestników.