WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

27 kwietnia 2023r., tuż przed majowym weekendem, odbyła się uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na sali gimnastycznej spotkała się cała społeczność naszej szkoły, aby uczcić to ważne dla Polaków święto narodowe. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Była też wielkim świętem państwowym  w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej zaprzestano jej  obchodzenia, lecz od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Program artystyczny w wykonaniu klas 7A i 7B oraz młodszych solistek rozpoczynała krótka inscenizacja prezentująca ówczesną postawę szlachty, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i obrady Sejmu Czteroletniego, który w rezultacie uchwalił ustawę rządową zwaną Konstytucją 3 Maja 1791r.

Całości dopełniły teksty narratorów, recytacja okolicznościowych wierszy oraz piosenki o treści patriotycznej i religijnej, gdyż 3 maja to także uroczystość  Matki Bożej Królowej Polski.

Zarówno występujący jak i słuchacze wykazali się piękną postawą patriotyczną, zaś swoje uczucia i przywiązanie do ojczyzny wyrazili różnymi biało-czerwonymi symbolami, które doskonale komponowały z okolicznościową dekoracją oraz radosnym majowym nastrojem.

Akademia dostarczyła wielu wrażeń artystycznych i wiedzy na temat ważnego wydarzenia z historii naszej ojczyzny.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali nauczyciele: Maria Burzec, Agnieszka Idziak, Barbara Lupa, Wiesław Kwiecień.