Wycieczka do Komendy Straży Pożarnej w Dąbrowie T.

Dn.6 czerwca uczniowie kl. 1a i 1b odwiedzili Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Na miejscu zostaliśmy życzliwie i z uśmiechem powitani przez panów strażaków, którzy chętnie opowiedzieli nam o swojej  bardzo odpowiedzialnej i jednocześnie niebezpiecznej pracy. Wyjaśnili, że służba strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także na pomocy w trakcie powodzi,  usuwaniu skutków wypadków i połamanych wichurą drzew. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wozy strażackie, dowiedzieli się, że strażacy używają różnych pojazdów, w zależności od tego, do jakiej akcji są wzywani. Ponadto mieli okazję zobaczyć sprzęt gaśniczy i strój, w jaki ubierają się strażacy do akcji.

            Istotnym elementem naszej wizyty była pogadanka na temat odpowiedniego zachowania się  w sytuacji, gdy zauważymy pożar. Uczniowie przypomnieli numery telefonów ratunkowych, a strażacy udzielili wskazówek jak powiadamiać odpowiednie służby o zagrożeniu. Mogliśmy zobaczyć ja wygląda „OGNIK” – specjalnie przygotowany pokój imitujący typowe zagrożenia pojawiające  się podczas pożaru.

Ogromną atrakcją było lanie wody do celu,a że wszyscy wykazali się na medal w nagrodę każdy mógł sobie usiąść na quadzie. Bardzo serdecznie dziękujemy panom strażakom za profesjonalną prelekcję i atrakcyjnie spędzony czas.