WYCIECZKA DO NOWEGO WIŚNICZA, klas 6

Małe, urokliwe miasteczko- Nowy Wiśnicz w południowej części powiatu bocheńskiego, przyciągnęło nas tym razem do siebie, pięknem krajobrazu, bogatą historią oraz szeregiem cennych obiektów kultury. Najcenniejszym z wiśnickich zabytków jest niewątpliwie górujący nad miastem zamek, który był głównym celem naszego wojażu.

Po dotarciu na przyzamkowy parking przeszliśmy do dworku  z XIX w. nieopodal zamku. Znany on jest jako Koryznówka, a w nim znajduje się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, który był częstym gościem Wiśnicza.

Zamek to wczesnobarokowa architektura rezydencjalno- obronna. Najstarsza część z XIV wieku wzniesiona była przez rycerski ród Kmitów. Obecny wygląd zamku to efekt jego siedemnastowiecznej przebudowy przeprowadzonej przez Stanisława Lubomirskiego oraz prowadzonych od lat 90-tych XX wieku do teraz prac renowacyjno- budowlanych.

W wycieczce wzięło udział 38-oro uczniów z klasy 6a i b. Zamek zwiedzaliśmy z Panią przewodnik, która  w interesujący sposób opowiadała o jego historii i zabytkach.

Zakupiliśmy też warsztaty alchemiczne, które były bardzo ciekawe i bardzo podobały się uczniom.

Fantastyczna była także podróż wirtualna 3D po zamku i okolicy w wieży VR. Bardzo polecamy tą zabawę przy okazji zwiedzania zamku.

Po pobycie w zamku przeszliśmy na rynek, zwiedzając miasteczko.

Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczą wypowiedzi uczniów:

Oliwia- bardzo podobała mi się cała wycieczka, ale najbardziej sala alchemika i zamek 3D,

Karolina- …zamek był piękny, bawiłam się na magicznych zajęciach, bardzo podobały mi się perfumy, które tam zrobiliśmy. Zabawnie było też  w autobusie, gdy chłopaki  dużo śpiewali.

Ksawery-…mieliśmy dobrego przewodnika, opowiadał ciekawie. Podobał mi się wirtualny lot wokół zamku..

P.K.- .. najlepsze było to, że wycieczka była ciekawa..,

(NN)- podobał mi się bardzo duży dywan, który był wyszyty i wisiał na ścianie, suknie były piękne, wszystkie sale były  bardzo piękne,

(NN)- ..najbardziej z wycieczki zapamiętałem trzy rzeczy: – bardzo dużo komnat i pokoi, dziedziniec

w zamku i „studnia”, informacje i pytania p. przewodnik.

Karolina- ..bardzo bym chciała jeszcze raz pojechać na taka wycieczkę.

Wycieczkę organizowała p. Celina Dworak, opiekunem była p. Stanisława Pawlik oraz p. Teresa Kuta.