Wycieczka do Warszawy

W dniach 9-10 października 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej i  2 uczennice kl. III Gimnazjum pod opieką pań B. Lupa i A. Skrzek oraz panów K. Króla i W. Kwietnia uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. W roku tak ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy – Stulecia Odzyskania Niepodległości – stolica wydaje się najbardziej znaczącym miejscem.
Wyruszyliśmy wczesnym rankiem, pełni podekscytowania i zniecierpliwienia. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce. Stolica przywitała nas piękną pogodą. Pierwszym punktem programu był obiekt Stadion Narodowy, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki . Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu.
Niebawem znaleźliśmy się przy Sejmie RP. Przed wejściem do budynków sejmowych, każdy został gruntownie przebadany wykrywaczem metalu. Już po przeprowadzeniu wszystkich procedur związanych z zachowaniem porządku i bezpieczeństwa wraz z przewodnikiem sejmowym rozpoczęło się zwiedzanie Parlamentu w 550 rocznicę Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Po krótkim przedstawieniu historii budowy obu izb naszego Parlamentu, z galerii sejmowej można było zapoznać się z pracami Sejmu. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu.
Po przejechaniu na Wilanów, gdzie znajduje się Świątynia Opatrzności Bożej wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy jej zwiedzanie. Początkowo budowla miała być realizacją Deklaracji Sejmu Czteroletniego z 5 maja 1791 roku. Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję.  Pierwsza msza została odprawiona 11 listopada 2016 roku.  Panteon Wielkich Polaków – dolna część Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przeznaczona na miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki.  W Panteonie mieści się również Aleja Darczyńców. Jest to miejsce, w którym znajdują się tablice upamiętniające osoby wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  W Panteonie znajdują się groby Wielkich Polaków, miedzy innymi: Jan Twardowski (1915–2006) ksiądz rzymskokatolicki, poeta, rektor kościoła Wizytek w Warszawie, Ryszard Kaczorowski (1919–2010) ostatni prezydent RP na uchodźstwie . Odmówiliśmy tutaj wspólną modlitwę. Świątynia wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Pod Belwederem czekał na nas przewodnik p. Artur Jakubowski. Dowiedzieliśmy się od niego, iż Belweder był siedzibą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Ponieważ dzień był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Mieliśmy okazję zobaczyć tam m.in. Pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wodzie. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć „pozowały” nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.
Następnie spacerem obeszliśmy Stare Miasto, podziwiając Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki oraz doszliśmy również do pomnika Małego Powstańca Warszawskiego.
Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza  zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcia.
Ostatni punkt programu był pełen zadumy. Przybyliśmy na Cmentarz Powązkowski. Przy Kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” wysłuchaliśmy historii o młodych chłopcach, którzy walczyli o naszą wolność. Najbardziej przejmujące wrażenie wywołały brzozowe krzyże na mogiłach poległych. Odwiedziliśmy ten grób ks. Jerzego Popiełuszki, który został zamordowany w 1984r.
Na końcu przejechaliśmy metrem pod Pałac Kultury i Nauki , po smacznym posiłku udaliśmy się w drogę powrotną. Warszawa okazała się miastem tętniącym życiem – bardzo nowoczesnym, ale także takim, w którym kultywuje się pamięć o przeszłości.Tą obecnością w Warszawie uczciliśmy stulecie Niepodległości Polski. Zobaczyliśmy miejsca, które są nierozerwalnie związane z historią Ojczyzny, pokazują jej piękną oraz trudną, często krwawą historię. Uważamy, że wycieczka była udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.