# POZNAJ POLSKĘ – WYCIECZKA DRUGOKLASISTÓW BOCHNIA-NOWY WIŚNICZ

8 listopada 2022r. uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce  do Bochni i Nowego Wiśnicza dofinansowanej przez  rządowe  przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn.. „Poznaj Polskę”.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni i zamku w Nowym Wiśniczu.

Zwiedzanie zaczęło się od  zjazdu windą górniczą  pod ziemię, który był wielką  atrakcją
i dostarczył wiele emocji. Następnie była  przejażdżka  kolejką Kuba. Zwiedzaniu towarzyszyła ekspozycja multimedialna historii kopalni. Uczniowie odbyli podróż  w czasie od Bolesława Wstydliwego oraz księżnej Kingi do współczesności. Dowiedzieli się, co to jest bałwan solny, piesek czy kalafior. Oglądali kieraty służące do wyciągania soli, poznali  jak działał system wentylacji w tamtych czasach. Dzieci zwiedziły piękną kaplicę św. Kingi,
a także  miały możliwość zagrać w piłkę i pobawić się  na boisku sportowym w komorze Ważyn. Po  obiedzie w niecodziennym miejscu uczestnicy wycieczki wyjechali windą górniczą na powierzchnię.

Kolejnym etapem było zwiedzanie barokowego zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Uczniowie poznali historię budowli, warunki życia i zwyczaje jej mieszkańców.
Z tarasu zamkowego mogli podziwiać piękną panoramę Wiśnicza.

Wycieczka podobała się dzieciom i dostarczyła im dużo radości. Pełni wrażeń czekają na kolejną wyprawę, bo podróże kształcą.