WYCIECZKA KLAS 8 DO OŚWIĘCIMIA i WADOWIC

W dniu 8 listopada 2019r. uczniowie z klas 8a i 8b, pod opieką wychowawczyń Stanisławy Pawlik i Elżbiety Wijas oraz pani Urszuli Kupiec odbyli wycieczkę programową do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau oraz do Wadowic.

Wycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już o godzinie 4:30 wyruszyliśmy z Radgoszczy. Do Oświęcimia dotarliśmy na godzinę 7, a już pół godziny później rozpoczęliśmy zwiedzanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach,  Romach i innych narodowościach. Pani przewodnik w bardzo rzeczowy, ale równocześnie niezwykle przejmujący sposób  opowiadała o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach stosowanych w obozie, liczbie ofiar, sytuacji dzieci, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Widok należących do pomordowanych przedmiotów, zdjęć, filmów i materiałów dokumentujących zbrodnie i cisza towarzysząca zwiedzaniu praktycznie pustego o tej porze obozu, wywarły na nas ogromne wrażenie i pozwoliły uświadomić sobie potworność tego miejsca.

Drugim celem wycieczki było zwiedzanie Wadowic, rodzinnego miasta świętego Jana Pawła II. Zwiedziliśmy nowoczesne muzeum poświęcone Jego pamięci  oraz kościół  Najświętszej Maryi Panny, w którym został ochrzczony mały Lolek. Mieliśmy również czas, aby zjeść słynne papieskie kremówki, napić się kawy czy skosztować lodów.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele refleksji i wzruszeń, ale również miłych i zabawnych chwil. Była okazją  dowiedzenia się o sobie wielu rzeczy i integracyjnym spędzeniem czasu, na kilka chwil przed wyborem szkoły średniej.