XXIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI im. MARII KOZACZKOWEJ

Ostatni piątek kwietnia 2023 roku przyniósł rozstrzygnięcie XXIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Marii Kozaczkowej w dąbrowskiej bibliotece, noszącej imię poetki z Powiśla Dąbrowskiego. Wzorem lat ubiegłych honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. W konkursie wzięło udział 47 dzieci ze szkół podstawowych powiatu dąbrowskiego.  Jak co roku, uczestnicy konkursu prezentowali po 2 utwory liryczne. Jeden z nich pochodził z bogatego dorobku Marii Kozaczkowej, a drugi honorował twórczość noblistki Wisławy Szymborskiej, ogłoszonej przez Senat RP patronką 2023 roku, w stulecie urodzin. Konkurs miał charakter dwuetapowy. Po wyłonieniu finalistów ze szkół i bibliotek gmin powiatu dąbrowskiego, najlepsi recytatorzy małej powiślańskiej ojczyzny spotkali się w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

Zmagania recytatorskie w trzech kategoriach wiekowych obejmujących uczniów klas I-III, IV-VI i najstarszych z klas VII i VIII oceniało trzyosobowe jury pod przewodnictwem Jadwigi Kusior, emerytowanej Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej. Skład jury dopełniły: Krystyna Ludwicka, córka Marii Kozaczkowej i Katarzyna Łakoma, lokalna poetka i czytelniczka MBP, na co dzień pracownik Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Sutkowie.

Nagrody książkowe oraz dyplomy ufundowane przez organizatora konkursu wręczali laureatom przedstawiciele burmistrza: Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Ryczek i Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Witold Reczek w towarzystwie jury konkursu i Dyrektor MBP Anny Jastrzębiec-Witowskiej. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za udział w konkursie oraz książkę Sławomira Batora „Dąbrowa Tarnowska w legendach i opowiadaniach”. Miłym gościem konkursu recytatorskiego była Pani Maria Pietracha, córka Marii Kozaczkowej, obecnie mieszkanka Szczucina.

Naszą placówkę reprezentowały Milena Zawiłowicz i Milena Wąż.