ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ!

„Zainwestuj w naszą planetę” – to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Z Matką Ziemią świętujemy po raz 53. Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

Wydarzenia organizowane tego dnia na całym świecie mają na celu promowanie postaw  proekologicznych. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się też wiele działań. Klasa 3 b kilka dni wcześniej przystąpiła do projektu, którego celem było przybliżenie ważnych dla Ziemi i nas zagadnień: ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, woda i jej obieg w przyrodzie, znaczenie roślin, rodzaje roślin, model Ziemi, budowa Ziemi, itd. Bardzo sprawnie uczniowie podzielili się na grupy, w ramach których przygotowali prezentacje na wybrane tematy. Wyniki swojej pracy zaprezentowali na forum klasy, a następnie zorganizowali kącik tematyczny na korytarzu szkolnym. Do prac nad kącikiem tematycznym aktywnie włączyli się uczniowie klasy 2 b, którzy napisali i narysowali bardzo piękne życzenia i podziękowania dla Ziemi z okazji jej imienin.

Nauczyciele przyrody i biologii przeprowadzili konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska.

Z okazji Dnia Ziemi, w naszej szkole odbyła się lekcja wychowawcza o tematyce związanej z dbaniem o planetę. Mowa była o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą współczesne marnotrawienie wody, pożywienia, obojętności na konieczność segregowania śmieci. Tydzień później odbył się konkurs wiedzy ekologicznej, a także konkurs plastyczny, podczas którego młodzi ludzie mogli nawoływać do ochrony przyrody w swoich pracach. Wyniki konkursu wiedzowego przedstawiają się następująco:

Kategoria 1-4:

I miejsce – Zuzanna Wolak 2b i Przemysław Błoniarz 3a,

II miejsce – Maja Bogucka 3b,

III miejsce – Amelia Zuchora 2b.

Kategoria 5-8:

I miejsce – Przemysław Sarat 5a,

II miejsce – Damian Noga 7b,

III miejsce – Oliwier Jastrzębski 7b, Weronika Kacała 5b.

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria 1-4:

I miejsce – Amelia Wąchała 4a,

II miejsce – Laura Węc 2b,

III miejsce – Magdalena Woźniczka 4a, Amelia Frac 4a, Lena Kopeć 2b.

Kategoria 5-8:

I miejsce – Filip Wiercioch 6a,

II miejsce – Wiktoria Wolak 5b, Patrycja Juras 7b,

III miejsce – Gabriela Seternus 7b.

Serdecznie gratulujemy uczniom!