ZIELONA SZKOŁA UCZNIÓW KLASY 2a W ZAWOI

W dniach 13- 17maja uczniowie klasy 2a  pod opieką swoich pań: p. Iwonki i p. Edytki oraz p. Anetki przebywali na „Zielonej szkole” w Zawoi- malowniczej beskidzkiej miejscowości pod Babią Górą. Dla większości dzieci był to pierwszy w ich życiu samodzielny wyjazd. Zielona szkoła to unikalna forma edukacji, która wykorzystuje potencjał przyrody jako doskonałą salę lekcyjną.

Na miejscu czekały na nas przytulne pokoje, pyszne jedzonko i piękna pogoda w bajkowej scenerii. Program zielonej szkoły był bardzo bogaty. Już pierwszego dnia podczas długiego spaceru mogliśmy podziwiać uroki góralskiej wsi oraz niesamowite widoki na Babią Górę. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tej najdłuższej i największej pod względem powierzchni wsi w Polsce. Zobaczyliśmy Skansen Budownictwa Babiogórskiego, przeszliśmy szlakiem na Halę Barankową, pan przewodnik opowiadał nam wiele ciekawostek o górskich roślinach i zwierzętach. Odwiedziliśmy Zagrodę Edukacyjną w Marcówce, która przeniosła nas w niezwykły świat górali i pasterzy. W prawdziwej wiejskiej zagrodzie dowiedzieliśmy się jak wyrabia się oscypki, samodzielnie zrobiliśmy moskole, które później zjedliśmy, poznaliśmy ciężką pracę kowala. Byliśmy w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie gdzie miejscowy rzeźbiarz opowiedział nam o najstarszych zabawkach z drewna i mogliśmy się nimi pobawić. W Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego zobaczyliśmy interaktywną ekspozycję: Fauna i flora Babiogórska. Podczas zwiedzania wystawy można było usłyszeć odgłosy lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia.   Poza tym warsztaty z Eko- sianka, malowania na szkle, malowania drewnianych koników beskidzkich, szycie ze skrawków materiału pobudziły w dzieciach wytwory wyobraźni, które mogliśmy podziwiać po skończonych pracach. Uczniowie tańczyli zumbę, grali w piłkę, korzystali z placu zabaw na podwórku, spotkali się z góralami, którzy w humorystyczny sposób opowiadali legendy babiogórskie i porywali wszystkich do wspólnego śpiewania.

Ten 5-cio dniowy pobyt pokazał bardzo dużą samodzielność wśród dzieci a także integrowanie się i pomaganie sobie, gdy w pobliżu nie ma rodziców. Dla uczniów była to niesamowita przygoda, którą jak się okazało bardzo chętnie chcieliby powtórzyć. Wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem pamiątek i miłych wspomnień. Drugoklasiści  uczestniczyli  w warsztatach promujących zdrowy styl życia,  podziwiali piękno otaczającej przyrody oraz podkreślali korzyści związane z oderwaniem się od technologii. Z całą pewnością taka inicjatywa będzie miała pozytywny wpływ na dzieci. Zielona Szkoła to doskonała okazja  do poznawania nowych miejsc, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz rozwijania swoich zainteresowań. Wyjazd bez telefonu i komputera może być rewelacyjnym doświadczeniem, pozwalającym uczestnikom oderwać się od codziennego życia zależnego od elektroniki i skoncentrować się na otaczającej ich przyrodzie oraz wzajemnej interakcji. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do  Gminnej Komisji Profilaktyki I Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radgoszczy o dofinansowanie autobusu na wyjazd i takie wsparcie finansowe otrzymaliśmy (2500zł!) co pozwoliło na obniżenie kosztów dla uczestników.  Cieszymy się, że udało nam się zorganizować wyjazd dla klasy drugiej, który przyczynił się do promowania zdrowego stylu życia.

W ramach podziękowania za zorganizowanie wyjazdu i sprawowanie opieki nad dziećmi Rodzice podarowali paniom opiekunkom przepiękny wiersz ułożony specjalnie na tę okoliczność.