JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM 2019!

 

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

 

Łącząc się z młodymi czytelnikami z całej Polski dzieciaki i młodzież szkolna z Radgoszczy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM 2019.

Ta burza czytelnicza  realizowana była przez nas po raz 4. Co roku,  coraz wyżej stawiamy sobie poprzeczkę. Założeniem było oczywiście czytanie dla przyjemności, ale uczestnicy akcji musieli spełnić pewne warunki.

Jak nie czytam jak czytam stało się dla naszej placówki świetną okazją do podsumowania dwuletniego projektu edukacyjnego Droga do Niepodległości, w ramach którego organizowaliśmy szereg działań o charakterze historyczno-edukacyjno-kulturowym.

Szkolny team zaproponował,  aby stworzyć wspólnie kwiat w patriotycznych barwach. Dzieciaki ubrane w t-shirty w odpowiedni kolorze: białym, czerwonym, zielonym i czarnym, miały jeszcze za zadanie odnaleźć wśród swoich ulubionych książek taką, która posiadała okładkę
w danym kolorze.

Uczennice gimnazjum dzierżyły w rękach napis książki, zaś ikona polonistyki w naszej szkole, niezastąpiona pani Maria Burzec, z dumą kierowała do wszystkich serce, które informowało, że KOCHAMY KSIĄŻKI.

Uczniowie z entuzjazmem podeszli do zadania, bowiem czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła- według Wisławy Szymborskiej i nas MAŁYCH RADGOSZCZAN.

Obawiając się upałów stworzyliśmy kwiat na sali gimnastycznej, którą później wykorzystaliśmy jako czytelnię.

Z chęcią przyłączyły się do nas przedszkolaki, którym pani Sylwia Jaje czytała „białe” historyjki, a także uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, którzy opanowali już samodzielnie technikę czytania.

Najbardziej rozwrzeszczani uczniowie klas IV-VI w kolorach czerwonych , rozpoczęli zabawę od wyciszającej wspólnej „czerwonej”  lektury czytanej przez trenerkę p.  Agnieszkę Piotrowicz.  Z nadzieją patrzący na zbliżający się koniec roku  uczniowie klas 7 i 8 zakończyli akcję  wysłuchując „zielonej” opowieści w wykonaniu pana od chemii Błażeja Niepsuja, niezastąpionej germanistki p. Elżbiety Wijas oraz nadzwyczaj cierpliwej nauczycielki p. Iwonki Majki. Ażeby słowa niosły się i trafiały do wszystkich  lektorzy zadbali o nietypowy jeśli chodzi o czytanie rekwizyt, mianowicie – drabinę.

Czarne charaktery, czyli uczniowie oddziałów gimnazjalnych  z okładkami w „fantazyjnych” czarnych kolorach także czytali z nami, dla przyjemności.

Łącznie w kampanii czytelniczej o godz. 10.00  udział wzięło 388 uczestników.