Sto lat niepodległa

Łezka wzruszenia pojawiła się na twarzach wielu z nas, kiedy to w niedzielę, 11. listopada 2018 roku, byliśmy świadkami niecodziennego zdarzenia, a właściwie dwóch. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radgoszczy odbył się koncert, który miał na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI! Artyści zagrali nie tylko dla naszej Kochanej Ojczyzny, dla Patriotów, ale także dla MALEŃKIEJ i DZIELNEJ ALICJI, która wraz z bliskimi zmaga się z bardzo trudną i ciężką chorobą.
Owa uczta duchowa rozpoczęła się Mszą św. o godzinie 10.00, natomiast po południu odbył się koncert charytatywny. Przyszło wiele osób. Przyjaciele aktorów, muzyków, recytatorów ,chóru, śpiewaków, tancerzy, rodzina Alicji, dawni i obecni pracownicy szkoły, uczniowie wraz z bliskimi, zaproszenie goście, i kto tylko mógł. Sala gimnastyczna oraz balkon „pękały w szwach”.
Tuż po siedemnastej padło hasło: „Poloneza czas zacząć”, właśnie tym staropolskim tańcem, w wykonaniu nauczycieli wraz z małżonkami, rozpoczął się koncert. Orkiestra pod batutą pana Wiesława Kwietnia akompaniowała chórzystom oraz solistom, z ust których usłyszeliśmy m.in. : „Wojenko, wojenko” , ” Piechotę” , „Pierwszą kadrową” , „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, ” O mój rozmarynie”, „Hej dziewczyno, hej niebogo”, „Cztery córy miał tato”, „Legiony” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Nie zabrakło oczywiście „Roty” i hymnu „Boże coś Polskę”! Podziwialiśmy „Krakowiaka” w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego. Nad wszystkim „śpiewająco” czuwała pani Joanna Gwóźdź, za kulisami nadzorowała pani Maria Burzec, natomiast w rolę konferansjera wcieliła się pani Ola Juras. Piękne dekorację, oświetlenie, nagłośnienie, plakaty, kotyliony, to praca całego sztabu ludzi. Bez nich, tak, jaki i bez artystów, impreza nie cieszyłaby się tak ogromnym powodzeniem. Jak dobrze, że wśród nas są ludzie, którym nie są obojętne ważne tematy. Którzy w wolnym czasie, zamiast odpoczywać, przygotowywali ową uroczystość. Nie sposób też pominąć pań z kół gospodyń wiejskich z Małca i Radgoszczy, które wraz z rodzicami przygotowały pyszne potrawy i słodkości, uczniów sprzedających kotyliony czy „gadżety” filcowe ze szwalnii „Sima line”. Wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia akcji!

Na wspólny artystyczny sukces przyczynili się:

Tańczący poloneza: Agnieszka i Paweł Piotrowicz, Grażyna Kogut i Wiesław Kwiecień, Renata i Grzegorz Kuźniar, Joanna i Tomasz Burek, Edyta i Zbigniew Białas, Anna i Michał Fido, Małgorzata i Waldemar Miłkoś, Iwona i Andrzej Majka.

Tańczący Krakowiaka:

Magdalena Borek i Mateusz Kijak, Łucja Kijak i Paryk Pikul, Justyna Pikul i Karol Kubek, Weronika Doroż i Jakub Burzec, Maja Warzecha i Tomasz Fijał, Wiktoria Wąż i Radosław Ryba, Gabriela Dworak i Damian Kupiec, Paulina Dykas i Bartłomiej Wójcik.

Zespół muzyczny: Wiesław Kwiecień, Małgorzata Krzyżowska, Klaudia Pikul, Bartłomiej Filipski, Piotr Pikul, Bartosz Burzec.

Soliści: Ewa Kwiecień, Jolanta Motyka, Joanna Gwóźdź, Sylwia Podosek, Emilia Juras, Kamila Motyka, Oliwia Machnik, Karol Lekarczyk, Julia Kupiec, Dawid Machnik.

Chórzyści: Roman Labak, Eugeniusz Burzec, Piotr Juzba, Tomasz Burzec, Stanisław Kot, Kamil Kwiatkowski, Jacek Moździerz, Mariusz Ryba.

Aktorzy: Łucja Kijak, Paulina Kogut, Zuzanna Zielińska, Milena Motyka, Konrad Zawiłowicz, Szymon Seternus, Karol Noga, Piotr Minorczyk, Mateusz Lorkiewicz, Karol Kubek, Anna Błocho, Joanna Otfinowska, Aleksandra Kruk i Karolina Mikus.

Nad dekoracjami i plakatami wykonanymi przez dzieci i młodzież czuwały i pięknie wyeksponowały pani Celina Dworak, Renata Kuźniar, Bogumiła Bator, Joanna Burek i Anna Noga.
Dodatkową atrakcję czytelniczo-plastyczną dla dzieci „Mirabelkowa historia w Radgoszczy” przygotowały panie przedszkolanki i nauczycielki nauczania zintegrowanego: Ewelina Patriak, Sylwia Jaje, Bogusława Witaszek i Sylwia Gondek.
Promocją i fotograficzną oprawą zajął się biblioteczny team: Katarzyna Ryba i Justyna Świętek. Do plakatu i zaproszeń wykorzystana została praca uczennicy Gabrieli Dworak.
W imieniu widza, serdecznie dziękuję i gratuluję każdemu z osobna! Czuję się zaszczycona, że mogłam oglądnąć tak wspaniały koncert dla Niepodległej, a przez to przyczynić się do pomocy Ali. Dziękuję Wszystkim Organizatorom, Artystom i Darczyńcom! Jesteście Wielcy!

Agnieszka Idziak