AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE” 2022

Nasza szkoła zgłosiła udział do akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Uczestnicy skorzystali  na lekcjach języka polskiego, historii, podczas zajęć z wychowawcą z oferowanych przez Muzeum Polin materiałów tegorocznej akcji.

Klasy 1-3

Specjalnie na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie napisał Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Strasznie strasznie” to niezwykle poruszająca i pełna miłości historia relacji ojca i synka, dotykająca tematu wojny w sposób przystosowany do potrzeb i możliwości młodego czytelnika.

https://youtu.be/cian3BH3XVQ

 

Oferujemy również opowiadanie „Historia pewnej ulicy” Justyny Bednarek, a dla młodszych klas szkoły podstawowej przygotowaliśmy baśniowe opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”.

https://youtu.be/Us0mx45epiQ

https://youtu.be/p1g_6k9XBew

 

Klasy 4-6

Marcin Szczygielski, autor m.in. „Arki Czasu” stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Tekst został uzupełniony scenariuszem lekcji dla klas 4-6 oraz kartami pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

https://youtu.be/7iPQdMAdJro

 

Uczniów i uczennice klas 4-6 zapraszamy również do obejrzenia filmu „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

https://youtu.be/ZZ6AlJFCnP4

Klasy 7-8

Marcin Szczygielski, autor m.in. „Arki Czasu” stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

https://youtu.be/7iPQdMAdJro

Uczniów uczennice klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych zapraszamy również do obejrzenia stworzonego w stylistyce youtuberskiej filmu „Muranów – Dzielnica Północna”.

https://www.youtube.com/channel/UC8caXcOXGf0qzLYnhvSp9Xg?feature=emb_ch_name_ex